11 edycja Festiwalu Kalejdoskop!

Kalejdoskop dzieł europejskich mistrzów oczami polskich twórców

 

W dniach 3-7 kwietnia rozpocznie się jedenasta edycja festiwalu „Kalejdoskop”. W tym roku jest ona dedykowana wielkim osobowościom europejskiego i światowego tańca, dzięki nim taniec na przełomie wieków wielokrotnie zmieniał swoje oblicze, jednak sam program festiwalu jest pomyślany jako spotkanie z przedstawicielami polskiej sceny i ich najnowszymi produkcjami. Polscy choreografowie podejmują dialog z dorobkiem Wacława Niżyńskiego, Merce`a Cunninghama, Conrada Drzewieckiego, Ohada Naharina, Davida Zambrano czyli z wizjonerami europejskiego tańca. Raz składają im hołd, by innym razem krytycznie spojrzeć na ich twórczość.

 

W programie „Kalejdoskopu” nie zabraknie docenionych polskich twórców i dobrze znanych zespołów jak Dada von Bzdülöw, Iwony Pasińskiej, uczennicy Conrada Drzewickiego i Ewy Wycichowskiej, długoletniej solistki Polskiego Teatru Tańca, która wraz z Mikołajem Mikołajczykiem będzie krytycznie odnosić się do spuścizny po Drzewieckim. Z kolei Iza Szostak i Kuba Słomkowski zremiksują technikę M. Cunninghama. Efekty współpracy polskich tancerzy z Davidem Zambrano zobaczymy w cyklu wirtuozerskich improwizacji tancerzy łódzkiej Pracowni Fizycznej i improwizatorów biorących udział w spektaklu „Soul Project / PL”Anna Godowska i Sławomir Krawczyński wraz z tancerzem Tomaszem Wygodą stworzyli spektakl wokół postaci Niżyńskiego. Obok tancerze z Lubelskiego Teatru Tańca opowiedzą historie o sobie, które okazały się esencją do stworzenia przedstawienia przy współpracy z włoskim choreografem Simone Sandroni. Nie zabraknie też białostockich artystów w spektaklu Karoliny Garbacik „Uroda życia”, będącego pokłosiem ich współpracy z białoruskimi twórcami.

 

Nowością tegorocznego festiwalu jest oddanie sceny młodym twórcom, która pozwoli najmłodszemu tańczącemu pokoleniu na wymianę doświadczeń i umożliwi im wejście w profesjonalną przestrzeń tańca i obieg festiwalowy.

 

Jak co roku głównemu programowi towarzyszą wykłady (Hanny Raszewskiej, Joanny Brych) warsztaty, coaching project, koncerty oraz promocja książki „Pokolenie solo. Choreografowie w wywiadach z Anną Królicą” - cykl rozmów z młodymi polskimi choreografami, którym była poświęcona edycja Kalejdoskopu w 2012 roku. Książka jest wydana przez krakowską Cricotekę, a w rozmowie w Białymstoku weźmie udział Iza Szostak, Anna Królica i Hanna Raszewska. 

 

Bądźcie z nami  - współtwórzmy wspólnie kulturę tańca w Białymstoku i w Polsce! 

 

Anna Królica 

Konsultacja programowa festiwalu „Kalejdoskop”

Organizator
Mecenat
Partnerzy
Patroni medialni