Teatr Dada von Bzdülöw, Zagraj to, czyli 17 tańców o czymś
Opera i Filharmonia Podlaska
spektakl
Reżyseria, choreografia, wykonanie: Katarzyna Chmielewska, Anna Steller, Leszek Bzdyl
Wystrój wnętrza: Michał Kołodziej
Archeolożka kostiumograficzna: Magda Bem
Wsparcie multimedialne: Maciej Salamon
Muzyka: iTunes oraz Adam Witkowski
Produkcja: Teatr Dada von Bzdülöw / Teatr Wybrzeże. Gdańsk
przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańsk
Podziękowania dla Domu Pracy Twórczej - Burdąg oraz Zatoki Sztuki w Sopocie
Premiera: 9 maja 2013 Scena Malarnia - Teatr Wybrzeże, Gdańsk
wprowadzenie:
Jest rok 2044. Janina, Jan i Janka przystępują do realizacji eksperymentalnego dokumentu. W jednej z sal dobrze utrzymanego skansenu teatralnego, korzystając z zamierzchłych technologii (MacBookPro, rzutnik multimedialny, etc.), kostiumów (Milan FashionWeek 2013) oraz emocji (kino, taniec, teatr z początku XXI wieku), Janina, Jan i Janka próbują odegrać COŚ, co było tym CZYMŚ. Filozoficznym wsparciem i inspiracją do przeprowadzenia dokumentalnego eksperymentu jest filozofia Powrotu i Akceptacji Wilhelma Guido.
dopełnienie:
W 2012 roku, symbolicznym CELEBRATION, CZYLI KONIEC zamknęliśmy dwie dekady istnienia naszego Teatru. Spektaklem ZAGRAJ TO, CZYLI 17 TAŃCÓW O CZYMŚ zamierzamy wejść w nową Epokę Dada rozluźniając wszelkie pęta wiążące twór artystyczny o tak długim stażu. Pozwolą Państwo, że nie będziemy zdradzać inspiracji i zamierzeń, które towarzyszyły nam przy pracy nad ZAGRAJ TO. Inspiracje i zamierzenia będą bowiem ulegać stałym ewolucjom. Jednakże, nie możemy oprzeć się temu, by nie wspomnieć, iż zbliża się 100 rocznica pierwszej emanacji Dada (Zürich 1916). Po raz kolejny pragniemy też, przyznać się publicznie do wiary w to, że od owego pamiętnego wydarzenia wszystko jest takie, jakie jest i innym być już nie może. ZAGRAJ TO, CZYLI 17 TAŃCÓW O CZYMŚ jest Dziełem Zbiorowym Trojga Twórców Teatru Dada: Anny Steller, związanej z Dada od zarania, czyli od pierwszej premiery z 16 stycznia 1993 roku - PTAKI PODOBNO JAK LUDZIE oraz Katarzyny Chmielewskiej i Leszka Bzdyla, współzałożycieli tego jedynego w swoim rodzaju, legendarnego Teatru... Tu powinny być wymienione Dzieła Teatru Dada, które niczym kamienie milowe wyznaczają drogę gdańskiej sceny taneczno- teatralnej. Zakładamy jednak, że o przeszłości Teatru Dada von Bzdülöw nie należy już pisać. Przeszłość, jak to z przeszłością bywa- odeszła. Jest Teraz oraz nadciągające nieodwołalnie - ZAGRAJ TO, CZYLI 17 TAŃCÓW O CZYMŚ."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Katarzyna Chmielewska – tancerka, aktorka, choreograf, reżyser, współzałożyciel i dyrektor artystyczny Teatru Dada von Bzdülöw. W 1993 ukończyła Państwową Szkołę Baletową w Gdańsku, w 1993- 94 pracowała w Operze Bałtyckiej jako tancerka klasyczna. W 1996-97 studiowała taniec współczesny w Brukseli w P.A.R.T.S (Performing ArtsResearch and Training Studios). W roku 1993 założyła wraz z Leszkiem Bzdylem Teatr Dada von Bzdülöw, z którym związana jest na stałe, współtworząc i biorąc udział w większości spektakli. W ramach Dada od 2000 realizuje autorskie choreografie- /Si/, Dialogus in conventione, sobeautiful, Bonsai, JuicyFlesh, Karnacja, Fruu. Poza autorskimi projektami, współpracowała także z innymi choreografami min: Roberto Olivanem, Melisą Monteros, Tatianą Baganową, Brała udział w wielu międzynarodowych projektach i warsztatach m.in. Landscape X w Sztokholmie, X-group (P.A.R.T.S, Bruksela 2000), real timecomposition / coaching z Michaelem Schumacheem (Stary Browar Poznań, 2007). Laureatka nagród za działalność artystyczną, m.in. w 2012 nagroda Prezydenta Miasta Gdańska oraz Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego. Regularnie pracuje także nad ruchem scenicznym dla polskich teatrów dramatycznych.
Leszek Bzdyl – tancerz, aktor, choreograf, reżyser, współzałożyciel i dyrektor artystyczny Teatru Dada von Bzdülöw. W 1993 roku założył Teatr Dada von Bzdülöw, w którym reżyseruje, tworzy choreografie i występuje w większości przedstawień. Z Teatrem Dada wystąpił na licznych festiwalach w Polsce i w ponad 20 krajach Europy, jak również w Indiach, Stanach Zjednoczonych, Izraelu i Palestynie. Laureat licznych nagród za działalność artystyczną. Jako reżyser, choreograf, twórca ruchu scenicznego oraz aktor od 1994 roku współpracuje z teatrami dramatycznymi w Polsce. Jako choreograf uczestniczył w realizacji ponad 50 przedstawień. Brał udział w licznych projektach międzynarodowych, m.in. Landscape X (Interkult, Sztokholm), In the body oraz Papugaj (Bałtycki Uniwersytet Tańca – Gdańsk), Drop DeadGorgeous (koprodukcja Teatru Dada z Vincent Dance Theatre, UK), Kilka Błyskotliwych Spostrzeżeń- Trans Danse Europe (Avignon, Bruksela, Helsinki, Praga, Reykjavik), Out of Bounds oraz Faktor T (Dance Advance, Filadelfia, USA), Co-operacja (CDN - Paryż, Festiwal La Batie - Genewa, Opera Bałtycka, Gdańsk), ODYS-SEAS – europejski projekt na terenach Stoczni Gdańskiej. W latach 1997- 2000 był promotorem cyklicznych spotkań artystycznych pod nazwą „Dzień Pięknego Towarzystwa” realizowanych na scenie Teatru Miejskiego w Gdyni. Od 2002 do 2007 roku koordynował program festiwalu Korporacja Tańca w Gdańsku. Od 1990 prowadzi warsztaty teatralne i lekcje tańca w Polsce: Państwowa Szkoła Baletowa w Gdańsku, Studium Wokalno-Aktorskie przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, Akademia Teatralna w Warszawie oraz za granicą: Czechy, Francja, Finlandia, Niemcy, Szwecja, UK, USA, Zimbabwe.
Anna Steller – tancerka, performerka i choreograf. Na scenie występuje od 1993 roku. Od 1993 roku tańczy w Gdańskim Teatrze Dada von Bzdülöw (m.in. Juicyflesh, 2005; Eden, 2006; Le sacre, 2010; FRUU, 2011; Zagraj to, czyli 17 tańców o czymś).
Od 2003 roku współpracuje z Teatrem Patrz Mi Na Usta. Gościnnie występowała w Teatrze im. Gombrowicza w Gdyni i Teatrze Wybrzeże. W 2005 roku współzałożyła zespół Good Girl Killer. Obecnie w zespole tworzy wraz z Magda Jędrą. Od 2000 roku realizuje własne spektakle, performensy i akcje sitespecific: “Przemieszczenie” w CSW “Łaźnia”, “Nieubłagane piękno katastrofy” na wernisaż wystawy Telling the Baltic, Karlskrona 2012, Kronika Audiologiczna (2011) – finisaż wystawy sztuki kobiecej “Łaźnia Damska”, Delia (2009), Have a nice Hell, Lotta I Gula, Le Sni (2010, 2011) Festiwal “Transvizualia”. Prezentowała dwukrotnie spektakle na Polskiej Platformie Tańca, a także w Arts Station Foundation w Poznaniu (2009), Maat Festiwal w Lublinie (2011), Malta Festiwal w Poznaniu (2007, 2008), L1 Contemporary Dance Festiwal w Budapeszcie (2011),“Body-Mind” Warszawa (2005), “Heineken Open’er” w Gdyni (2005), “FourDays” w Pradze (2007).
W 2003 roku otrzymała stypendium Dance Web na festiwalu Tańca Impulstanz w Wiedniu. Jest laureatką Nagrody specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej (2012) oraz Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców za spektakl “Good Girl Killer”(2007).
Od 2011 roku prezentuje swoje akcje performance w Centrum sztuki Współczesnej “Łaźnia” w Gdańsku. Od wielu lat bierze udział w projektach międzynarodowych. Współpracowała m.in. z teatrem 7273 z Genewy, Mariolą Brillowską (Hamburg), Nigelem Charnockiem w projekcie HAPPY.