David Zambrano I Pracownia Fizyczna, Soul Project / PL
Akademia Teatralna im. A.Zelwerowicza Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku
spektakl
Koncepcja i reżyseria: David Zambrano,
Asystent kreatywny: Peter Jasko,
Asystent produkcji: Dawid Lorenc,
Produkcja: Pracownia Fizyczna / Jacek Owczarek, Fundacja Kino Tańca, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi i Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi.
Spektakl Soul Project / PL został wyprodukowany w ramach współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca
w ramach programu "Zamówienia choreograficzne".
Soul Project / PL w reżyserii Davida Zambrano to seria wirtuozerskich improwizacji solowych, z których każda trwa tak długo, jak soulowa piosenka, do której jest wykonywana. Kolejność solówek i ich rozmieszczenie w przestrzeni jest zawsze improwizowane, co czyni każdy spektakl wyjątkowym. Na zaproszenie łódzkiej Pracowni Fizycznej, David Zambrano podjął sięwspółpracy z 10 polskimi tancerzami, premiera nowej wersji odbyła się we wrześniu tego roku w ramach wystawy Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca w Muzeum Sztuki w Łodzi. Davidowi Zambrano w pracy nad spektaklem towarzyszył Peter Jasko [Les SlovaKs Dance Collective], z pierwszego składu Soul Project.
Pracownia Fizyczna "Soul Project / PL"
fot. Wojciech Ernest Szulc
Soul Project powstał w 2006 roku jako efekt współpracy Zambrano z dwunastką tancerzypochodzących z Mozambiku, Słowenii, Grecji, Słowacji,Szwajcarii, Korei Południowej, Francji, Brazylii, Stanów Zjednoczonych i Wenezueli, od tego czasu zespół odbył tournée po Europie, Stanach Zjednoczonych, był ze spektaklem w Senegalu, w Korei Południowej i na Kostaryce. Publiczność może oglądać występy solistów z dowolnej perspektywy: z bliska lub z daleka. Przeżycie staje się nagle intymne i osobiste czuje się każde drżenie ciała tancerzy, a jednocześnie wspólnotowe, bo wraz z pozostałymi widzami można zgadywać, kto zatańczy następny i do jakiego utworu. W spektaklu Soul Project tancerze i publiczność dzielą tę samą przestrzeń. Spektakl mówi o duszy w każdym jej aspekcie: duchowym, abstrakcyjnym, muzycznym i osobistym, stawia pytanie zadane przez Zambrano: czy potrafimy tańczyć tak głęboko i przejmująco i znaleźć język ciała tak żywy, wymowny i pełny ekspresji, który byłby w stanie przemówić emocjonalnie do widza i dotrzeć do niego tak głęboko, jak piosenkarze soulowi śpiewający podczas koncertów. Język wciąż żywy, rozedrgany jak płomień świecy.
David Zambrano pedagog, performer, choreograf. Jego twórczość przyczyniła się do rozwoju tańca, wywierając ogromny wpływ na środowisko taneczne na całym świecie. Zambrano stworzył innowacyjne techniki technikę Flying Low i Passing Trough, twórca technik leżących u podstaw tańca współczesnego, otwierając w ten sposób nową przestrzeń dla improwizacji w tańcu. Poprzez działanie tancerzy w niskich pozycjach na podłodzie bada możliwości innych niż zwyczajowe w tańcu postawy (horyzontalne, frontalne). Tworzy taniec od ponad 20 lat. Podczas swoich działań twórczych i edukacyjnych odwiedził 40 państw, pracował z ponad 25 tysiącami uczniów i występował na setkach scen na całym świecie. Jego prace to zarówno ułożone choreografie, improwizacje oparte na strukturze jak i pełne improwizacje. Urodzony w Wenezueli, Zambrano spędził 15 lat w Nowym Jorku, gdzie w latach 19861996 był c złonkiem grupy Simone Forti and the Troupe, obecnie mieszka w Amsterdamie. Więcej informacji na: www.davidzambrano.org
Pracownia Fizyczna − grupa założona w lutym 2009 roku w Łodzi przez Jacka Owczarka, który wypracował w ostatnich latach autorską metodę pracy nad improwizacją sceniczną, a jego praca doktorska na Akademii Muzycznej w Łodzi dotyczyła sposobów budowania wypowiedzi scenicznej poprzez improwizację. Głównym polem działania grupy jest proces twórczy, bazując na tanecznej improwizacji i technikach tańca współczesnego, członkowie Pracowni sięgają po różnorodne formy ruchu i środki ekspresji teatralno-tanecznej, starając się jak najpełniej eksplorować możliwości własnego ciała. Spektakle Pracowni Fizycznej: Powyżej nieba (rekonstrukcja choreografii Witolda Jurewicza z 1998 roku, przygotowana przez Jacka Owczarka i Krzysztofa Skolimowskiego, 2009), Len (w reżyserii i choreografii Skolimowskiego, 2009), choreografie Jacka Owczarka: Meandrująca rzeka (2009), a3 (2010), Zdarzenia (2011) we współpracy z muzycznym duetem SzaZa, Re:akcje (2012) oraz Fajdros (2013) oraz spektakl Soul Project / PL w reżyserii Davida Zambrano (2013). Spektakle Pracowni prezentowane były na wielu festiwalach: m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Improwizacji Tańca Sic! w Warszawie; na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym RETROPERSPEKTYWY w Łodzi, Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Tańca w Lublinie, na Gdańskim Festiwalu Tańca oraz m.in. w Krakowie, Kaliszu, Bydgoszczy, Białymstoku, Rzeszowie. W 2011 roku Pracownia została zaproszona do realizacji spektaklu Zdarzenia w Museums Quartier w Wiedniu, w którym wzięli udział gościnnie tancerze z Austrii i Węgier oraz międzynarodowy skład muzyków. Grupa działa przy Wydziale Choreografii i Technik Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi. Tancerze Pracowni są również pedagogami tańca, którzy stale współpracują z teatrami i instytucjami kultury w całym kraju.